עולות על מדים: הכול על הכנה ליום המא"ה

יום המא"ה הוא אחד הימים החשובים בשירות שלכן בצבא, ובו תקבלו הזדמנות להביע את העניין שלכן במגוון התפקידים בצבא ולנסות להטות את השיבוץ לטובתכן. זהו יום שמומלץ להתכונן אליו כיוון שהוא מלא בהערכות מקצועיות, אז אם אתן רוצות לדעת בדיוק למה לצפות ביום הזה – בואו לקרוא את המדריך שלנו בנושא.

מהו יום המא"ה?

יום המא"ה הוא יום מיון, איתור והתאמה (ומכאן ראשי התיבות), שבו בודקים לעומק את המיומנויות והידע שלכן במגוון תחומים כמו פיקוד והדרכה, עיבוד מידע, ניהול וארגון ועוד, ומדרגים אתכן בכל הקטגוריות בציונים מ-1 ועד 5. יש שאומרים שהתפקיד בצבא משפיע על החיים, ולכן כדאי שתציגו ביום הזה את כל היכולות שלכן כדי לקבל תפקידים המתאימים לכן.

את היום הזה מעבירים מכוני מיון שאינם קשורים לצבא, ואת יום המא"ה לנשים מעביר מכון אדם מילוא. בעבר יום המיון הזה התרחש בסניפים של המכון ברחבי הארץ, אך כעת יום המיונים הוא מקוון לגמרי. משך היום הוא כ-8 שעות, בדרך כלל מ-8:00 ועד 16:00, ותצטרכו להיות זמינות ולהתחבר כבר חצי שעה קודם לכן.

כיוון שזהו היום היחיד שבו אתן יכולות להוכיח לצבא את היכולות שלכן, הרבה נשים בוחרות להתכונן מראש למבחנים בעזרת עזרה מקצועית. אתן יכולות לפנות לאתרים כמו צו ראשון לרכישת קורס שיכין אתכן ליום החשוב הזה.

קבלת זימון ליום המא"ה

את הזימון ליום המא"ה לא תצטרכו לבקש, כיוון שהצבא ישלח לכם אותו בעצמו בבוא העת. אחרי הצו הראשון, כשלצבא יש נתונים "יבשים" עליכן, הוא ישלח לכן זימון שבדרך כלל מגיע באזור כיתה י"א, אך בכל מקרה לא יגיע לפני שעברתן את הצו הראשון וכל הפרטים עליכן הושלמו. אם אתן חושבות שהייתן צריכות כבר לקבל זימון או שקיבלתן זימון ליום שלא תהיו בו זמינות, אתן יכולות לפנות למיט"ב בנושא.

 

 

רשימת ציוד לפני שמתחילות

אומנם יום המא"ה מועבר כולו באופן מקוון, אך אתן עדיין צריכות להכין לעצמכן רשימה של פריטים שיעזרו לכן בתהליך הזיהוי, בשמירה על פוקוס לאורך כל היום וגם בפתרון השאלות המוצגות לפניכן:

  • מחשב וציוד היקפי – זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל את יום המיונים תבצעו ממחשב בלבד (אין אפשרות לעבור את המיונים בטלפון). תצטרכו גם מצלמה ומיקרופון שבאמצעותם יוכלו לראות ולשמוע אתכן כמו שצריך. כמו כן, תצטרכו סביבה שקטה לשבת בה כדי לעבור את היום ולהצטייד באוזניות נוחות שיעזרו לכן להתרכז. אם אין לכן כזאת, תצטרכו ליצור קשר עם מיט"ב וליידע אותם על המצב כדי שתוכלו למצוא יחד פתרון.
  • תעודת זהות – לצורך זיהוי שלכן במערכת לפני תחילת המיונים.
  • דף ועט – לפתרון שאלות המצריכות תהליכי חשיבה מתקדמים.
  • אוכל ושתייה – יום המיונים הוא ארוך ומומלץ שתהיה לכם בהישג יד כמות מספקת של אוכל ושתייה, שתשאיר אתכן שבעות ומרוכזות במבחנים.

הבחינות המתבצעות ביום המא"ה

לפניכן רשימה כללית של הבחינות שתעברו ביום המא"ה:

  • מבחנים פסיכוטכניים – סט של מבחנים הדומים למבחני הדפ"ר שבצו הראשון, ובהם תתבקשו להפגין את מגוון היכולות שלכן, כמו הסקת מידע מתרשימים, תפיסה מרחבית, חידות היגיון ועוד.
  • הדרכה – בחלק זה תהיו בקבוצה עם כמה מתמיינות אחרות, ובו תדריכו במשך כ-5 דקות את הקבוצה בנושא שייבחר בשבילכן. לפני ההדרכה תקבלו מצגת שאיתה תתכוננו במשך כ-10 דקות. במהלך ההדרכה הבוחנים עלולים להפריע לכן במכוון כדי לבדוק כיצד אתן מתמודדות עם כיתה רועשת ועם מאזינים לא ממושמעים.
  • עבודת צוות – כפי שאתן מבינות, בשלב זה תצטרכו להפגין את היכולות שלכן בעבודת צוות, כשבדרך כלל המשימה היא להגיע לפתרון המקובל על כל הקבוצה לסוגיה המוצגת לפניכן. השתדלו לא להפריע לחברות הקבוצה כשהן מדברות, אך הפגינו נוכחות והביעו את דעתכן בעת הצורך כדי להראות שאתן בעניינים ומוכנות להוביל את הקבוצה להצלחה.
  • יחסי אנוש – בשלב הזה תצטרכו להפגין את היכולת שלכן להתמודד עם מצבים מורכבים באמצעות משחק תפקידים עם הבוחנים. תחנה זו היא ההזדמנות שלכן להראות שאתן מסוגלות לנהל ולפתור קונפליקטים ביעילות וברגישות הנחוצות.

סיכום

יום המא"ה הוא ההזדמנות שלכן להציג לצבא את היכולות שלכן, כדי שידעו לאילו תפקידים אתן מתאימות ואילו זימונים לשלוח לכן בבוא העת. זהו יום ארוך ומלא בבחינות אישיות וקבוצתיות, אז חשוב להכין ציוד חשוב כמו תעודת זהות, דף ועט וגם אוכל ושתייה, וכדאי לשקול גם הכנה ליום המיונים באמצעות קורס מקצועי. בהצלחה!

נגישות
Scroll to Top