סרטן בשד: גילוי מוקדם מציל חיים!

סרטן השד, מונח שלעיתים קרובות מכה פחד בליבנו, הוא מציאות העומדת בפני אינספור אנשים ברחבי העולם. אבל האם ידעתם שאחת ההגנות החזקות ביותר שיש לנו נגד האויב האימתני הזה היא גילוי מוקדם? חשבו על זה כעל מרוץ נגד הזמן: ככל שתזהו את הסימנים מוקדם יותר, כך תהיו מצוידים טוב יותר להילחם ולנצח אותו. במאמר זה נחשוף את הכוח העצום הטמון במודעות ובהתערבות מוקדמת. בואו נבחן את ההיבטים של המחלה, התסמינים, והכי חשוב, איך לתפוס אותה בשלב מוקדם.

הבנה של סרטן השד

סרטן השד מתפתח כאשר תאים בשד מתחילים לגדול ללא שליטה. תאים אלה יוצרים בדרך כלל גידול שלעיתים קרובות ניתן לראות בצילום רנטגן או להרגיש כגוש. אם לתאים יש יכולת לפלוש לרקמות הסובבות אותם או להתפשט לחלקים אחרים בגוף, הם נחשבים לממאירים – מאפיין מרכזי של סרטן.

השד מורכב מסוגים שונים של רקמות, ולכן, סרטן יכול להתחיל בכל אחת מהרקמות הללו. הסוג הנפוץ ביותר מתחיל בצינורות המובילים חלב לפטמה וידוע בשם קרצינומה דוקטלית. סוג אחר, הנקרא קרצינומה לובולרית, מתחיל בבלוטות המייצרות חלב. ישנם סוגים אחרים פחות נפוצים, אבל המסקנה העיקרית היא כי סרטן השד הוא לא רק מחלה אחת הפוגעת רק בנשים, אלא מחלה עם מספר סוגים ומאפיינים מגוונים הפוגעים גם בגברים.

כיצד ניתן לחלות בסרטן השד?

הגורם המדויק לסרטן השד לא ידוע, אך מספר גורמי סיכון יכולים להגדיל את הסבירות לפתח את המחלה הזאת. בין גורמים אלה נמצאים:

 • גנטיקה: הגנים BRCA1 ו-BRCA2 הם הגנים הידועים ביותר הקשורים לסיכון לסרטן השד. היסטוריה משפחתית של סרטן השד או השחלות עלולה להגביר את הסיכון.
 • גיל: כמו במחלות רבות, הסיכון לפתח סרטן שד עולה עם הגיל, בעיקר בגיל המעבר ולאחריו.
 • טיפול הורמונלי חלופי (HRT): צורות מסוימות של HRT, במיוחד אלה המכילות אסטרוגן ופרוגסטרון, יכולות להגביר את הסיכון לסרטן השד.
 • וסת מוקדמת או גיל המעבר המאוחר: נשים שמתחילות את המחזור מוקדם או שיש להן גיל מעבר מאוחר נמצאות בסיכון מעט גבוה יותר עקב חשיפה ארוכה יותר לאסטרוגן.
 • ללא ילדים או ילדים בשלב מאוחר בחיים: נשים שיולדות את ילדן הראשון לאחר גיל 30 או שמעולם לא נכנסו להיריון עלולות להיות בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד.
 • חשיפה לקרינה: ביצוע טיפולי קרינה לאזור החזה כילדים או כצעירים מעלה את הסיכון.
 • גורמי אורח חיים: צריכת אלכוהול, השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית יכולים כולם להגביר את הסיכון לפתח סרטן השד.

 

תסמינים של סרטן השד

חשוב להבין את התסמינים של סרטן השד כדי להבטיח גילוי בזמן. הנה כמה סימנים שכדאי לשים לב אליהם:

 • גושים: גוש בשד או בבית השחי שנמשך לאחר המחזור החודשי הוא התסמין השכיח ביותר. לא כל הגושים הם סרטניים, אך יש להעריך ולבדוק כל גוש חדש או משתנה.
 • שינויים בגודל או בצורה: כל שינוי בלתי מוסבר בגודל או בצורה של השד דורש התייחסות של רופא.
 • הפרשות מהפטמה: הפרשה שקופה או דמית מהפטמה, במיוחד כאשר אינה מניקה.
 • שינויים בעור: גירוי, פצעונים או אדמומיות של עור השד.
 • כאב בפטמה או בחזה: כאב מתמשך בפטמה או באזור השד.
 • נסיגת פטמה: נסיגה פנימה של הפטמה.

חשוב לציין כי רבים מהתסמינים הללו יכולים להיגרם גם על ידי מצבים אחרים מלבד סרטן השד. עם זאת, אם אתם מבחינים בשינויים כלשהם חיוני לראות רופא בהקדם האפשרי.

מדוע גילוי מוקדם מציל חיים?

גילוי מוקדם של סרטן השד מגדיל משמעותית את הסיכויים להצלחת הטיפול. הנה הסיבות:

 • אפשרויות טיפול נוספות: תפיסת הסרטן בשלב מוקדם יותר יכולה לספק לחולים מגוון רחב יותר של אפשרויות טיפול, שחלקן עשויות להיות פחות פולשניות ובעלות פחות תופעות לוואי.
 • שיפור שיעורי ההישרדות: כאשר מתגלה מוקדם, שיעור ההישרדות של 5 שנים לסרטן השד יכול להיות גבוה ביותר.
 • טיפולים פחות אגרסיביים: סרטן בשלב מוקדם יותר עשוי שלא לדרוש טיפולים כגון כימותרפיה, אשר יכולים להיות תופעות לוואי חמורות.
 • סיכון מופחת לגרורות: גילוי מוקדם מפחית את הסיכוי להתפשטות הסרטן לחלקים אחרים בגוף, מה שהופך את הטיפול למהיר יותר ואת התוצאות לחיוביות יותר.

לסיכום

סרטן השד, ללא ספק, הוא אתגר רב פנים עם סוגים, סיבות והשפעות מגוונות. עם זאת, בתוך מורכבות זו מסתתרת אמת פשוטה ורבת עוצמה: ככל שאנו מבחינים במחלה מוקדם יותר, כך ניתן לטפל בה ביעילות. בתחום הבריאות, ידע בשילוב פעולה בזמן מתורגם לעיתים קרובות לפתרון מועיל. זיהוי סימנים ותסמינים מוקדמים, בדיקות תקופתיות ופרואקטיביות יכולים לשנות באופן דרסטי את מהלך המחלה, ולהפוך תרחישים שליליים לסיפורים של הישרדות וחוסן. כאשר אתם מהרהרים במורכבות של סרטן השד המפורט במאמר זה, זכרו כי הכוח לשנות את התוצאות טמון בידיים שלכם. מודעות, ערנות והתערבות מוקדמת הן אסטרטגיות מצילות חיים, קריטיות במאבק נגד מחלה זו.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות
Scroll to Top